Krajobraz Krakowa wobec zagrożeń

Dostępność: ostatnie egzemplarze
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 37,00 zł 37.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Hasło sesji nie precyzuje rodzaju zagrożeń. Zostały one ujęte najogólniej, należy więc rozumieć, że chodzi o wszelkie zagrożenia, jakie niesie ze sobą cywilizacja. Stwierdźmy najpierw, że od cywilizacji odwrotu nie ma, a wezwania ekologów, aby przesiąść się z samochodu na rowery, są bezskuteczne i z góry wiadomo, że nie do zrealizowania. Stwierdźmy dalej, że postęp cywilizacyjny nigdy i nigdzie nie odbywał się bez kosztów, które na różnych poziomach cywilizacyjnego rozwoju bywały różne. Najpierw była trudna walka człowieka z przyrodą i każde zwycięstwo na tym polu wydawało się tylko sukcesem.
 
Przychodził czas, kiedy człowiek był zdolny W pewnym sensie unicestwić przyrodę, a W każdym razie znaczny jej obszar. Powoli zaczęła się jednak rodzić potrzeba jej obrony, gdy człowiek zdał sobie sprawę z tego, że przyroda tworzy jego środowisko. Pewnych sił przyrody jak huragany, trzęsienia ziemi, obfite opady, wywołujące powodzie, wielkie susze itp. człowiek jednak ani pokonać, ani nawet zminimalizować nie potrafi. Nie o te siły nam tutaj chodzi. W centrum naszej uwagi znajduje się środowisko człowieka, krajobraz, i konieczność zachowania w nim pewnej równowagi.
 
Jesteśmy na etapie szerokiego rozbudzania świadomości ekologicznej i świadomości zagrożeń cywilizacyjnych. W PAU od szeregu lat działa komisja takich zagrożeń pod kierunkiem prof. Andrzeja Hrynkiewicza, a na UJ Instytut Nauk o Środowisku pod kierunkiem prof. J anuarego Weinera, zajmujący się ochroną różnorodności biotycznej Krakowa. My zaś pragniemy rzucić hasło ochrony walorów kraj obrazowych miasta. Chodzi nam o rozbudzenie świadomości zagrożeń krajobrazu wobec zbyt agresywnej cywilizacji miejskiej i zbyt brutalnej gry interesów. Świadomość ta jest nam nie mniej potrzebna niż świadomość ekologiczna, i jej rozbudzenie to cel naszej sesji.
 
 
Spis treści
 
Słowo wstępne (Jerzy Wyrozumski)  5
 
Bogusław Krasnowolski, Historyczne przemiany krajobrazu Krakowa 7

Krystyna Dąbrowska-Budziło, Panoramy Krakowa jako przejaw dziedzictwa kulturowego 47

Jerzy Mikułowski-Pomorski, Krajobraz Krakowa w europejskiej przestrzeni  69

Jacek Purchla, Kryzys planowania czy kryzys miasta? 87

Krzysztof Bień, Kształtowanie przestrzeni miasta XXI wieku na przykładzie Krakowa 95

Bogusław Krasnowolski, Głos W dyskusji 109

Piotr Uherek, Głos w dyskusji  113

Marek Dunikowski, Głos w dyskusji 115

Krzysztof Bień, Głos w dyskusji  119

Dane techniczne

Autor red. Jan M. Małecki
Wydanie 2007
Liczba stron 123
Okładka miękka
Format A5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl