Między Krakowem a Paryżem. Twórczość malarska i graficzna Jana Rubczaka

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 59,00 zł 59.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Książka jest pierwszą monografią poświęcona życiu i twórczości Jana Rubczaka (1882-1942). Na bogate oeuvre artysty składają się zarówno odznaczające się znakomitym opanowaniem warsztatu ryciny, jak i różnorodne pod względem stylu prace malarskie.

Sztukę Rubczaka w znacznym stopniu ukształtowały studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, które dały mu solidną podstawę do dalszych poszukiwań w zakresie formy i barwy. Niezaprzeczalnie decydującą rolę w artystycznym rozwoju twórcy odegrał Józef Pankiewicz, pod którego kierunkiem zgłębiał tajniki technik graficznych i malarskich. I choć inspirował się dziełami swego nauczyciela oraz jego poprzedników, nie był jedynie biernym naśladowcą ich sztuki. Niezwykle ważne były również artystyczne doświadczenia zdobyte we Francji. Nawet jeśli Rubczak nigdy nie poddał się całkowicie nowym prądom w sztuce, nie był wobec nich zupełnie obojętny, podejmował próby zmierzenia się z nimi. Pozostał jednak wierny "szkole krakowskiej" w tym sensie, że nigdy nie zbliżył się do całkowitej deformacji przedmiotu, a w jego dorobku znajdziemy przede wszystkim pejzaże i portrety.
Artysta poróżował przez całe swoje życie. Jego różnorodna twórczość stanowi swoisty zapis podróży – z Polski do Francji i z Francji do Polski.

Jan Rubczak był postacią niebanalną: malarzem, grafikiem, pedagogiem, reżyserem i aktorem. I choć jego życie zakończyło się nagle i tragicznie, przeżył je w pełni, pozostawiając bogaty dorobek, który z pewnością zasługiwał na omówienie.

Dane techniczne

Autor Katarzyna Anna Kesling
Wydanie 2021
Liczba stron 333
Ilustracje 108 kolorowe i czarno-białe
Okładka miękka
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl