Wielki Kraków

Dostępność: ostatnie egzemplarze
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Pod względem prawnym Wielki Kraków ukształtował się w przedziale czasowym od Sejmu Wielkiego do pierwszej wojny światowej, ściślej . 1791 r., kiedy włączono do gminy krakowskiej Kazimierz i Kleparz, do 1915 r., kiedy przyłączono do niej Podgórze. Znacznie dłużej zrastał się on jedną strukturę urbanistyczną i do dziś są w niej jeszcze tu i ówdzie dobrze widoczne jej człony.
 
Pod względem osadniczym natomiast Kraków skazany był na wielkość już od czasów przedlokacyjnych, tworzył bowiem rozległy spół osad, który wyznaczała liczba przynajmniej 28 kościołów. Pomijając pewną ich koncentrację na wzgórzu wawelskim oraz na obszarze od Okołu kościoły św. Jana i św. Szczepana, trzeba wymienić i te odleglejsze: św. Benedykta, św. Wawrzyńca, św. Jakuba, św. Michała Archanioła na Skałce, 1. Mikołaja, św. Salwatora i św. Floriana. Tylko kościół św. Benedykta mógł mieć pierwotnie charakter pustelniczy. Każdy zaś z pozostałych musiał się łączyć z mniejszym lub większym skupiskiem osadników. Powstanie w 1257 r. miasta lokacyjnego, które w całości lub częścio-3 wchłonęło wcześniejszy organizm miejski, osadę targową, urządzoną , prawie rodzimym, stworzyło nową jakość osadniczą. W kilkadziesiąt lat po lokacji dokonanej przez Bolesława Wstydliwego okazało się, krakowski zespół osadniczy nie mógł pełnić swych funkcji miejskich obrębie murów obronnych.
 
Już W 1335 r. Kazimierz Wielki dokonał lokacji miasta swojego imienia na wyspie, utworzonej przez rozwidlające się ryto Wisły, W tym samym roku próbował też powołać do życia nowy organizm miejski pod Wawelem na Okole, pod nazwą Nowego Miasta, gdy przedsięwzięcie to okazało się nieracjonalne, nadał w 1366 r. prawo miej skie osadzie przy kościele św. Floriana, nazwanej Florencją, a z czasen Kleparzem. Pozostały jeszcze przedmieścia 0 miejskich funkcjach gospodarczych jak zwłaszcza Garbary, Stradom i osada czy też osady W okolic: kościoła św. Mikołaja (Blich i sąsiedztwo dawnej Bramy Rzeżniczej) Z czasem osadnictwo wokół krakowskiego ,,trójmiasta” zagęszczały ma magnackie jurydyki. Siłą przyciągającą tutaj przedstawicieli elity władzy by oczywiście dwór królewski i- do czasu - stołeczny charakter Krakowa. Tel trend zmieniło wprawdzie przesunięcie się ku Warszawie punktu ciężkości życia państwowego Rzeczypospolitej, ale coś z atrakcyjności wciąż Krakowowi pozostawało.
 
Trzeba wspomnieć jeszcze czynnik, który W czasach nowożytnych osła bił dynamikę gospodarczą krakowskiego zespołu osadniczego, a mianowicie jego miejsce W wielkim handlu. O ile W średniowieczu Kraków by głównym pośrednikiem handlowym na osi północ-południe, monopolizują niemal tranzyt miedzi węgierskiej na rynki zachodnioeuropejskie, a na os wschód-zachód aktywnie uczestnicząc W atrakcyjnym mchu handlowym o tyle W czasach nowożytnych znalazł się poza tą koniunkturą handlowa Handel miedzią przejęli i niemal zmonopolizowali Fuggerowie i Turzono wie, a oś handlu wschodniego, W związku z zajęciem przez Turków koloni genueńskich nad Morzem Czarnym, przesunęła się na północ. Kraków mia wprawdzie wciąż jeszcze mocną pozycję w handlu kraj owym i regionalnym ale sam handel zmieniał swój charakter, przechodząc W znacznej mierz‹ w ręce szlacheckie i slużąc bardziej potrzebom i możliwościom gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej niż rozwojowi miast. To wszystko, co stanowiło zaczyn Wielkiego Krakowa W epoce przed rozbiorowej, nie jest przedmiotem niniejszej sesji. Nasza uwaga z natury rzeczy koncentruje się na wiekach XIX i XX. Pragniemy pokazać te mechanizmy, które w wymienionym okresie działały na rzecz procesów integracyjnych W sensie gospodarczym, urbanistycznym i administracyjnym lub też im przeciwdziałały.
 
Chcemy zwrócić uwagę na koniunktury, które umiejętnie wykorzystywano, i na dekoniunktury, które starano się przezwyciężyć. Chodzi tu na pewno o sprawy wielkiej wagi dla Krakowa, zarówno w sensie poznawczym, jak też być może w sensie czysto praktycznym zważywszy, że wiedza o przeszłości, także tej urbanistyczno-prawnej, może być tylko pomocna w podejmowanych dzisiaj decyzjach i w tworzeniu wizja miasta na przyszłość. W tym przeświadczeniu, któremu towarzyszy inne, Żeby wielu problemów ledwie zdołaliśmy dotknąć, oddajemy niniejszy tomik do rąk Czytelników.
 
Organizatorzy sesji: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wyrażają wdzięczność Referentom, którzy zechcieli podjąć odpowiedni trud badawczy, wygłosić referaty i przygotować je do druku, Miłośnikom Krakowa, którzy cierpliwie W obradach uczestniczyli i włączyli się do dyskusji, oraz restauracji ,,U Babci Maliny”, która - tak jak od kilku już lat - również tym razem wystąpiła W roli naszego Sponsora, goszcząc iście po królewsku wszystkich uczestników.  

SPIS TREŚCI:

Jerzy Wyrozumski (Polska Akademia Umiejętności), Słowo wstępne 5

Jacek Purchla (Uniwersytet Ekonomiczny), Narodziny Wielkiego Krakowa 9
 
Michał Wiśniewski (Uniwersytet Ekonomiczny), Między nowoczesnością i swojskością - konkurs na plan Wielkiego Krakowa oraz Vlfiistawa Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym a poszukiwania nowej wizji miasta 19

Stanisław Grodziski (Uniwersytet Jagielloński), Juliusz Leo - polityk, mąż stanu  35

Bogusław Krasnowolski (Uniwersytet Pedagogiczny), Realizacja międzywojennego planu Wielkiego Krakowa 45

Aleksander Böhm (Politechnika Krakowska), Kryzys urbanistycznego rozwoju ~ miasto bez planu 131

Wojciech Górny (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) Wielki Kraków - wielkie szanse 1910-2010.

Vljistawa w pałacu Krzysztofory 141

Spis ilustracji  143

Dane techniczne

Autor Jan M. Małecki
Wydanie 2011
Liczba stron 145
Ilustracje 57
Okładka miękka
Format A5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 200 zł 0 zł
  do 200 zł 3 zł
  do 150 zł 5 zł
  do 100 zł 9 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl