Czy pierogi, bigos, zwykły burak to elementy naszego dziedzictwa kulturowego? Oczywiście, że tak. „Na naszych stołach i w jadłospisach odbija się cała historia, jaka przetoczyła się przez kontynent, i zmiany kulturowe, które się na nim dokonały” – pisze we wstępie prof. Jacek Purchla. Ziemniaczane dekrety Fryderyka II Wielkiego miały takie samo znaczenie dla naszego dziedzictwa jak turecka ekspansja na Bałkanach.
W tekście otwierającym najnowszy numer „HERITO” Robert Makłowicz pisze: „jeśli do słowiańskiej kuchni, wiejskiej czy pasterskiej, dodamy madziarski twist i dołożymy Śródziemnomorze z odrobiną osmańskiej słodyczy, to na talerzu o średnicy może tysiąca kilometrów dostaniemy cały wspaniały świat”. Przyrządzamy historię wołowiny, buraka i ziemniaka, degustujemy wina Europy, przyglądamy się smakom i zapachom Bałkanów, bierzemy łyk mleka. Zapraszamy do buszowania po środkowoeuropejskim stole.
W numerze:
Robert Maklowicz oprowadza po środkowoeuropejskim talerzu
Magdalena Kasprzyk-Chevriaux, Mateusz SIomiński i Michał Wiśniewski przyrządzają historię wołowiny, buraka i ziemniaka
Andrzej Rottermund i Wojciech Wlodarczyk degustują wina Europy
Janez Bogataj, Justyna Mleczak i Wojciech Stanisławski przyglądają się smakom i zapachom Bałkanów
Adolf Agai opowiada o dystrybucji mleka w dziewiętnastowiecznym Budapeszcie
Olga Hund, Andrij Lubka, Weronika Murek, Paulina Siegień, Ziemowit Szczerek, Nikodem Szczyglowski, Miłosz Waligórski, Aleksandra Wojtaszek buszują po środkowoeuropejskim stole