Jacobs Śmierć i życie wielkich miast Ameryki

Dostępność: brak towaru
Cena: 99,00 zł 99.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

W latach 50. miasta USA stały na skraju katastrofy – biała klasa średnia wynosiła się na przedmieścia, pozostawiając śródmieścia biedocie żyjącej w cieniu wspaniałych wieżowców. Metropolie dusiły się od samochodów, drobny handel i życie kulturalne obumierały, dramatycznie rosła przestępczość, a segregacja rasowa była na porządku dziennym. Jane Jacobs postanowiła zbadać przyczyny tych „miejskich plag” i zaproponować recepty na wyjście z kryzysu: przywrócenie życia ulicom, odrodzenie przedsiębiorczości i życia społecznego, zapewnienie bezpieczeństwa, tanich i dobrych mieszkań, właściwej równowagi między potrzebami kierowców i innych uczestników ruchu. Jej marzeniem było miasto, które dzięki wewnętrznej sile może samo się regenerować i stawiać czoła kryzysom.

Książka była pierwszą głośną salwą w wojnie z modernistyczną urbanistyką, z dominacją blokowisk i centrów handlowych, parkingów i tras szybkiego ruchu. To żarliwa polemika z ideami Le Corbusiera czy koncepcją miasta ogrodu, z wszechwładnymi urzędnikami i wielkimi deweloperami; to wołanie do architektów i urbanistów o zdrowy rozsądek i powrót na ziemię, bliżej realnych problemów. Oprócz błyskotliwych obserwacji z Nowego Jorku (słynna scena „ulicznego baletu na Hudson Street”), Bostonu, Filadelfii, Pittsburgha, San Francisco czy Los Angeles, autorka przedstawia konkretne rozwiązania sprzyjające naturalnemu i harmonijnemu rozwojowi miast i ich mieszkańców. To książka o „degeneracji i regeneracji miast”.

Opublikowany w 1961 roku tekst okazał się jednym z najważniejszych dzieł o architekturze i mieście, które opublikowano w XX wieku. Ukazało się już po francusku, niemiecku, hiszpańsku, czesku, hebrajsku, turecku i w innych językach. Dziś zapraszamy do lektury pierwszego polskiego wydania klasycznej książki.

Polskie wydanie poprzedzone jest wstępem wieloletniego współpracownika i wydawcy książek Jane Jacobs – Jasona Epsteina oraz posłowiem napisanym przez socjologa Kacpra Pobłockiego. Okładkę i szatę graficzną zaprojektował Kuba Sowiński (Biuro Szeryfy).

O AUTORCE

Jane Jacobs (1916-2006) przez ponad 40 lat piórem i czynem walczyła o wprowadzenie do urbanistyki nowych zasad. W 1935 roku zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie pracowała najpierw jako stenotypistka, potem jako dziennikarka i redaktorka. W redakcji „Iron Age” walczyła o zrównanie płac kobiet i mężczyzn oraz działała w związkach zawodowych. Od 1952 roku, na łamach „Architectural Forum” pisała o współczesnej urbanistyce i architekturze, krytykując między innymi modernizację miast prowadzącą do masowych wyburzeń i przesiedleń. Jej traktat z 1961 roku, Śmierć i życie wielkich miast Ameryki, to prawdopodobnie najistotniejszy amerykański tekst o mechanizmach działania i niedziałania miast, który zainspirował pokolenia urbanistów i aktywistów.

SPIS TREŚCI:

Wstęp /Jason Epsteín 7
1. Wprowadzenie 21

Część pierwsza. Szczególna natura miast
2. Działanie chodników - bezpieczeństwo 47
3. Działanie chodników - kontakt 73
4. Działanie chodników - przygotowanie dzieci do życia 91
5. Działanie lokalnych parków 105
6. Działanie miejskich rejonów 127

Część druga. Warunki gwarantujące różnorodność
7. Źródła różnorodności 157
8. Potrzeba łączenia podstawowych funkcji 165
9. Znaczenie małych kwartałów 191
10. Znaczenie starych budynków 199
11. Znaczenie skupisk 211
12. Parę mitów o różnorodności 233
 
Część trzecia. Siły rozpadu i regeneracji
13. Autodestrukcja różnorodności 253
14. Przekleństwo przygranicznej pustki 269
15. Regeneracja i degeneracja slumsów 283
16. Finansowanie - stopniowe czy gwałtowne 305

Część czwarta. Odmienne taktyki
17. Dotowanie mieszkań 333
18. Pustoszyć miasta czy ograniczyć samochody 349
19. Porządek wizualny - ograniczenia i możliwości 383
20. Na ratunek osiedlom 403
21. Zarządzanie i planowanie na poziomie dzielnicy 415
22. Jakiego rodzaju zagadnieniem jest miasto? 439

Jane jacobs - urbanistka przyziemna / Kacper Pobłocki 459
Nota edytorska 475
Podziękowania 476

Dane techniczne

Autor Jane Jacobs
Wydanie 2014
Liczba stron 476
Okładka miękka ze skrzydełkami
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl