Rykwert: Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Rykwert Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast.jpg
  • nowość
Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 89,00 zł 89.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Pierwsza przełożona na polski publikacja autorstwa prof. Josepha Rykwerta, światowej sławy historyka sztuki i krytyka architektury, profesora emerytowanego University of Pennsylvania.

Pokusa miejsca jest jedną z najważniejszych prac w jego dorobku, erudycyjnym wykładem o dziejach relacji człowieka i miasta prześledzonych i doprowadzonych do czasów nam współczesnych. Dla Rykwerta fenomen miasta jest fascynującym wyzwaniem intelektualnym. Pod pojęciem miasta rozumie on nie tylko formę i aktualnie wypełniane funkcje, ale także idee i wartości, jakie ludzie z nim łączą. Spogląda na miasto pod kątem tego, jak ono się jawi ludzkim zmysłom i stara się odczytać to, co „powierzchnia miasta” ma do powiedzenia, a także to, co ukrywa. Przede wszystkim jednak traktuje miasto jako na wypadkową woli i działań człowieka, świadomych i nieuświadamianych, nie zaś rezultat działania bezosobowych sił czy twór o racjonalno-ekonomicznych prawidłach rozwoju.

Jospeh Rykwert jest historykiem sztuki i krytykiem architektury, emerytowanym profesorem architektury na Uniwersytecie Pensylwańskim. Urodził się w Warszawie w 1926 roku, a w 1939 roku wyjechał na stałe do Anglii. Wykładał i prowadził zajęcia na większości prestiżowych uczelni architektonicznych na całym świecie, a wśród jego uczniów są Daniel Libeskind i Alberto Pérez-Gómez. Jest autorem szeregu książek, przetłumaczonych na wiele języków. Od 1996 roku jest Prezesem Międzynarodowego Komitetu Krytyków Architektury (CICA). Laureat m.in. nagrody Brunona Zeviego (Biennale Architektoniczne w Wenecji, 2000) oraz odznaczenia „The Gold Medal Bellas Artes” (Hiszpania, 2009). 18 września 2013 roku został uhonorowany The Royal Gold Medal, który przyznaje Royal Institute of British Architects (RIBA) po akceptacji brytyjskiej królowej. The Royal Gold Medal RIBA, jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń architektonicznych na świecie, jest przyznawane od 1848 roku architektowi lub grupie architektów, których działalność ma istotny wpływ na tę dziedzinę w skali międzynarodowej.


SPIS TREŚCI:

5_ Jacek Purchla, Powrót Josepha Rykwerta
11 _ O autorze
17_ Podziękowania

19 _ Znajdowanie miejsca w przestrzeni

43 _ Jak tam dotarliśmy

71 _ Pierwsza pomoc

111 _ Dom a domostwo

147 _ Styl, typ i tkanka miejska

183 _ Ucieczka z miasta: przestrzeń życia i przestrzeń wirtualna

219 _ Przedmieścia i nowe stolice

255 _ Serce miasta i stolica globu

295 _ Na nowe tysiąclecie?

331 _ Epilog

359 _ Postscriptum do wydania polskiego

367 _ Bibliografia
381 _ Indeks nazwisk
393 _ Indeks miejsc i budowli

Dane techniczne

Autor Joseph Rykwert
Wydanie 2013
Liczba stron 408
Okładka twarda
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl