Aktualne problemy zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Monografia koncentruje się na wybranych aspektach związanych z zarządzaniem w budownictwie z zakresu przedsięwzięć i przedsiębiorstw budowlanych. W poszczególnych rozdziałach można odnaleźć podstawy teoretyczne, następnie wyniki badań, analizy lub propozycje metod rozwiązania przedstawionych przez autorów problemów, zdiagnozowanych w budowlanym procesie inwestycyjnym. Poruszane zagadnienia są aktualne i ważne zarówno z punktu widzenia nauki, jak i praktyki budowlanej.  Szczegółowe cele nauko-we i praktyczne zostały przedstawione w każdym rozdziale.

W rozdziale pierwszym wskazano najważniejsze problemy i zagrożenia mogące wystąpić przy udzielaniu zamówień w systemie „zaprojektuj i wybuduj" zarówno po stronie wykonawców biorących udział w postępowaniu, jak i samych zamawiających przygotowujących postępowanie. Szczególną uwagę zwrócono na opis przedmiotu zamówienia, kryteria oceny ofert, warunki udziału w postępowaniu. W pracy przedstawiono wyniki analizy orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (MO) oraz ogłoszeń z Biuletynu Zamówień Publicznych o zamówieniach na roboty budowlane w formule „zaprojektuj i wybuduj".

Rozdział drugi dotyczy zastosowania metasieci jako nowego podejścia do modelowania i analizy strukturalnej przedsięwzięcia budowlanego. Przedstawiono podstawy teoretyczne tego podejścia i w oparciu o nieliczne przykłady z literatury jego dotychczasowe zastosowanie w budownictwie. Zwrócono uwagę na różne ograniczenia w zakresie zastosowania metasieci w planowaniu przedsięwzięć budowlanych.

W trzecim rozdziale scharakteryzowano coraz powszechniej stosowane w Polsce warunki kontraktowe FIDIC. Zwrócono szczególną uwagę na kluczowy podmiot kontraktu, charakterystyczny dla tych procedur — inżyniera, którego zadaniem jest zarządzanie i administrowanie kontraktem. Dokonano analizy zadań i obowiązków inżyniera kontraktu, a szczególną uwagę poświęcono sposobom i kryteriom jego wyboru w zamówieniach publicznych.

Celem czwartego rozdziału jest dokonanie oceny poziomu relacji partnerskich podczas realizacji przedsięwzięć budowlanych w Polsce. Przedstawiono wyniki badań dotyczących oceny poziomu relacji partnerskich przeprowadzonych w formie ankiety z udziałem osób zaangażowanych w przedsięwzięcia budowlane: zarządzających, wykonawców, projektantów, dostawców oraz inwestorów. Analiza wykazała, że pomimo rzadkiego stosowania partnerstwa w Polsce poziom relacji partnerskich podczas realizacji przedsięwzięć budowlanych jest dobry.

Rozdział piąty opisuje wpływ narzędzi społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) na kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa budowlanego. CSR pomaga w dostrzeżeniu i pokazaniu pozytywnego wpływu budownictwa na lokalne społeczności oraz optymalizacji korzyści dla wszystkich interesariuszy. Zaprezentowano możliwe narzędzia realizacji CSR i efekty ich stosowania na podstawie badań klien-tów wybranego wykonawcy. Dokonano oceny wpływu CSR w badanym przedsiębiorstwie.

Rozdział szósty porusza problematykę identyfikacji zagrożeń na terenie budowy. Celem pracy jest próba wskazania zmiennych i wyznaczenia istotności ich udziału w zaistnieniu wypadków przy pracy na budowach z wykorzystaniem analizy regresji. W pracy wykorzystano dane z rejestru prowadzonego w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie, zawierające skontrolowane budowy Małopolski, na których doszło do wypadków przy pracy z udziałem pracowników budowlanych. Celem ostatniego rozdziału jest analiza procedury odbiorów mieszkań, przeprowadzona na podstawie spotkań odbiorowych z nabywcami lokali mieszkalnych. Przedstawiono praktyczne aspekty wraz z wyszczególnieniem i opisem głównych etapów odbiorów mieszkań. Przeanalizowano zasady zgłaszania wad i usterek budowlanych w oparciu o obowiązujące przepisy prawne. Dokonano analizy wybranych spotkań odbiorowych z udziałem nabywców mieszkań.
red. Agnieszka Leśniak

SPIS TREŚCI
Agnieszka Leśniak WPROWADZENIE   5
Renata Kozik UDZIELANIE ZAMÓWIEŃ NA ROBOTY BUDOWLANE W SYSTEMIE „ZAPROJEKTUJ I WYBUDUJ" — PODSTAWOWE PROBLEMY  7
Grzegorz Śladowski POTENCJAŁ APLIKACYJNY METASIECI W PLANOWANIU PRZEDSIĘWZIĘĆ BUDOWLANYCH   23
Agnieszka Leśniak ZARZĄDZANIE REALIZACJĄ PRZEDSIĘWZIĘCIA BUDOWLANEGO ZGODNIE Z WARUNKAMI KONTRAKTOWYMI FIDIC  45
Bartłomiej Szewczyk DIAGNOZA RELACJI PARTNERSKICH PODCZAS REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ BUDOWLANYCH W POLSCE  61
Magdalena Belniak, Stanisław Belniak CSR W PRZEDSIĘBIORSTWACH BUDOWLANYCH — STUDIUM PRZYPADKU  83
Wojciech Drozd, Marcin Kowalik REGRESJA LOGISTYCZNA JAKO NARZĘDZIE WSPOMAGAJĄCE BADANIE WYPADKOWOŚCI W POLSKIM BUDOWNICTWIE  101
Krzysztof Zima, Jarosław Malara, Sebastian Biel ANALIZA WNIOSKÓW Z ODBIORÓW MIESZKAŃ W BUDYNKACH WIELORODZINNYCH   115

Dane techniczne

Autor red. Agnieszka Leśniak
Wydanie 2020
Liczba stron 127
Okładka miękka
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl