Wpływ wstrząsów górniczych na budowle powierzchniowe

Dostępność: brak towaru
Cena: 59,00 zł 59.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

W pracy autor skupił się na analizie dynamicznej obiektów powierzchniowych. Badania objęły szereg obiektów od budynków mieszkalnych, poprzez obiekty infrastruktury zakładów górniczych aż po obiekty budowlane istotne z punktu widzenia funkcjonowania państwa.

W rozdziale 1 opisano aktualny stan wiedzy z zakresu poruszanej problematyki.

W rozdziale 2 omówiono sejsmiczność wybranych obszarów górniczych, na podstawie analizy wybranych zakładów górniczych. Ze względu na aktualność problemów dotyczących odporności dynamicznej uwaga autora skupiła się na obszarach, w których miał okazje uczestniczyć w ramach prac badawczo-rozwojowych o znaczeniu aplikacyjnym.

W rozdziale 3 przedstawiono zarys problematyki z punktu widzenia aktualnych uregulowań prawnych.

Uproszczone metody wyznaczania dodatkowych sił sejsmicznych powstających w wyniku działania wstrząsów górniczych autor omówił w rozdziale 4. Wiedza ta jest istotna z punktu widzenia projektantów i ekspertów stosujących konwencjonalne podejście do projektowania i analizowania obiektów budowlanych podlegających dynamicznym wpływom od wstrząsów górniczych.

W rozdziale 5 omówiono podstawy teoretyczne metod komputerowych stosowanych w programach Metody Elementów Skończonych (MES), które pozwalają analizować skomplikowane geometrycznie i przestrzennie modele budowli. Intensywny rozwój tej metody przez ostatnie lata przyczynił się do jej powszechnego stosowania również w aspekcie analizy, projektowania i ochrony obiektów powierzchniowych. Obecnie MES zaczyna być powszechnie stosowana przez inżynierów pracujących w branży górniczej obok metod uproszczonych związanych z wykorzystywaniem Górniczych Skal Intensywności (GSI). Można spodziewać się, że w najbliższych kilkunastu lat użycie MES będzie coraz powszechniejsze.

W rozdziale 6 przedstawiono wybrane analizy i ich wyniki związane z oddziaływa-niem dynamicznym na obiekty powierzchniowe. Wiele z badanych w ramach pracy obiektów to obiekty istniejące w rzeczywistości i zlokalizowane na terenach występowania wstrząsów górniczych. Część obiektów to obiekty studialne, których ana-liza miała na celu poznanie pewnych zjawisk zachodzących w czasie wystąpienia wstrząsu górniczego.

W rozdziale 7 przedstawiono wybrane wyniki analiz wzmocnień obiektów podlegających wpływom wstrząsów górniczych. Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w najbliższym czasie szereg obiektów wybudowanych w latach, gdy efekty dyfiamiczne na powierzchni nie były rozpoznane w sposób wy-starczający, dziś potrzebować będzie rozwiązań, które pozwolą dostosować ich konstrukcję do nowych obciążeń. Z uwagi na ogrom metod i rozwiązań stosowanych w inżynierii sejsmicznej w rozdziale tym ograniczono się do rozwiązań niekonwencjonalnych rozwijanych w jednostce macierzystej autora.

Rozdział 8 to zakończenie pracy, gdzie autor podsumował wnioski wynikające z rozważań naukowych i praktycznych płynących z pracy. W ostatnim rozdziale pracy przedstawiono również elementy pracy, które autor uznał za swój wkład w rozwój dziedziny. Problemy jutra stanowią w zasadzie nieodległą przyszłość, biorąc pod uwagę tempo rozwoju naszego przemysłu górniczego.

Wybrane aspekty naukowe, które autor uważa za najistotniejsze w najbliższej przyszłości zostały również przedstawione w ostatnim rozdziale. Kierunki dalszych prac stanowią inspirację do rozwoju autora w tym obszarze.
wstrząsy górnicze górnictwo

Dane techniczne

Autor Filip Pachla
Wydanie 2019
Liczba stron 220
Okładka miękka
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl