RZUT +3: EKSPERYMENT

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 17,00 zł 17.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Jeśli posługując się naszymi obserwacjami i uczestnictwem, nie będziemy w stanie objąć naszymi badaniami przestrzeni na zewnątrz laboratorium, grozi nam ryzyko ponownego popadnięcia w hermetyczną wizję nauki.

Bruno Latour

W jakim stopniu projektant może eksperymentować na użytkownikach przestrzeni, które tworzy? Czy architektura może stać się laboratorium rzeczywistości, miejscem testowania społecznych i politycznych koncepcji?

Eksperyment jest wydarzeniem i narzędziem tradycyjnie kojarzonym z naukami ścisłymi, ale binarny podział na humanistykę i obiektywną naukę bardzo łatwo jest zakwestionować. W dobie modeli agentowych rezultat badań stał się coraz bardziej przewidywalny, ale nadal wynika z subiektywnych założeń przyjętych przez inicjatora. Postęp w architekturze, lokującej się na pograniczu inżynierii, sztuki i nauk społecznych, w dużej mierze dokonał się dzięki ryzykownym ideom, które w różnym stopniu i z różnymi wynikami wypróbowywane były na ludziach.

W kolejnym numerze kwartalnika RZUT chcemy przyjrzeć się zarówno pomyślnym, jak i skrajnie nieudanym eksperymentom na polu architektury. Pragniemy prześledzić rolę błędów, ambicji i szaleństwa w powstawaniu utopii i dystopii, których znaczenie dla rozwoju dyscypliny jest bardzo często podważane. Skupimy się nie tylko na obiektach zrealizowanych, ale także na budynkach niezbudowanych i nie do zbudowania, architekturze papierowej i cyfrowej oraz na ruchach i twórcach awangardowych, którzy odwrócili się od rynku w stronę poszukiwań alternatywnych rozwiązań i środków komunikacji z użytkownikiem. Przebadamy historię, współczesność i przyszłość eksperymentu na wybranych przykładach, żeby wyciągnąć wnioski dotyczące możliwości jego stosowania w architekturze i dziedzinach pokrewnych.

SPIS TREŚCI:

EKSPERYMENT wstęp
dr hab. JAN SŁYK

ARCHITEKTURA EKSPERYMENTALNA?
ANKIETA
JAKUB KUPIKOWSKI
{0} CLICK. ANTYFUNKCJONALIZM
PAWEŁ PEDRYCZ
MODERNIZM. EKSPERYMENT PRZEDWCZEŚNIE PRZERWANY

PRZEMYSŁAW WRÓBEL
IDEALISTYCZNE UTOPIE POWOJENNE JAKO URBANISTYCZNA WIZJA PRZYSZŁOŚCI

EKSPERYMENT I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
rozmowa z Anupamą Kundoo

ZOFIA PŁOSKA
SPLATAJĄC NA NOWO ARCHITEKTURĘ. EKSPERYMENTY BRUNO LATOURA

ŁUKASZ STĘPNIK
PROTETYCZNE CIAŁO ARCHITEKTURY

PLECHY, SPORY, ROZMNOŻKI rozmowa
z prof. Zbigniewem Oksiutą

ANNA CZARNECKA
ARCHITEKTURA CYFROWA. SZCZEGÓLNY PRZYPADEK MARCOSA NOVAKA

MILENA TRZCIŃSKA
WYDRUKOWAĆ DRUKARKĘ

KAROLINA MATYSIAK
POSTMODERNIZM PO POLSKU recenzja

ALEKSANDER KOZIELSKI
TOPO-GRAFIE MIRONA BIAŁOSZEWSKIEGO
recenzja

Dane techniczne

Autor kwartalnik architektoniczny
Wydanie wiosna 2014
Liczba stron 70
Okładka miękka
Format 140 x 210 mm

Tytuły polecane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl