Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 109,00 zł 109.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Bogato ilustrowany, najobszerniejszy zbiór informacji o zabytkach architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia. Ponad 1000 haseł, 89 rzutów zabytkowych zespołów i obiektów architektonicznych z oznaczeniem etapów ich rozbudowy, 6 planów historycznych centrów miast, około 570 kolorowych zdjęć

Autor, historyk i pasjonat - regionalista, przedstawia w układzie alfabetycznym zabytki architektury znajdujące się w 700 miejscowościach: budowle sakralne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, mosty, bramy, cmentarze - często leżące poza głównymi szlakami turystycznymi. Całość zilustrowana została planami ukazującymi kolejne etapy powstania poszczególnych założeń oraz archiwalnymi i współczesnymi fotografiami.

Niniejszy tom leksykonu zabytków architektury Polski obejmuje terytorium dzisiejszych województw lubelskiego i podkarpackiego. Taki porządek przyjęto ze względu na to, że tradycyjne i historyczne rozumienie granic tych regionów jest zmienne. Termin Lubelszczyzna używany jest już od dość dawna. Województwo lubelskie zostało utworzone w 1474 r. przez króla Kazimierza Jagiellończyka, a jego granice zmieniały się na przestrzeni wieków dość znacznie. Północną część województwa zajmują Nizina Południowopodlaska i Polesie Zachodnie; jego środkowy i zachodni pas stanowi Wyżyna Lubelska, część wschodnią,— Wyżyna Wołyńska i Polesie Wołyńskie, południowo-wschodnią zaś zajmuje Roztocze. Terminem Podkarpacie nazywa się obniżenie tektoniczne rozciągające się po zewnętrznej stronie łuku Karpat od Austrii po Rumunię. Większość obszaru Podkarpacia Północnego, łączącego się w Czechach z Podkarpaciem Zachodnim, a na granicy z Ukrainą z Podkarpaciem Wschodnim, leży w Polsce. W nazewnictwie podziału administracyjnego termin ten pojawił się dopiero w 1999 r., wraz z utworzeniem województwa podkarpackiego. Na północnym wschodzie obejmuje ono skrawek Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, część środkowa i północna — Kotlinę Sandomierską, środkowa — Pogórze Karpackie, a część południowa — Beskid Niski i Bieszczady. Zamieszczone w książce hasła odzwierciedlają aktualny stan wiedzy o kościołach, zespołach klasztornych, cmentarzach, pałacach, centrach staromiejskich, zabytkowej architekturze przemysłowej etc. Poprzedzający część katalogową zarys historii architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia umożliwia Czytelnikowi poznanie specyfiki budownictwa tych regionów i warunków ich rozwoju. Leksykon zawiera bogaty materiał ikonograficzny, m.in. rzuty zabytków z zaznaczeniem etapów prac budowlanych.

SPIS TREŚCI:

7 Od autora
15 Informacja dla Czytelnika
16 Województwo lubelskie
224 Schemat podziału województwa lubelskiego na powiaty i mapy powiatów
228 Województwo podkarpackie
398 Schemat podziału województwa podkarpackiego na powiaty i mapy powiatów
403 Bibliografia
405 Indeks nazwisk architektów, artystów i rzemieślników

Dane techniczne

Autor Jacek Żabicki
Wydanie 2013
Liczba stron 408
Ilustracje wydanie albumowe
Okładka twarda w obwolucie
Format 270 x 310 mm

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl