Liściaste krzewy ozdobne Część 1

Dostępność: dostępne
Cena: 53,00 zł 53.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Książka zawiera kompletny zakres wiado­mości dotyczących liściastych gatunków krzewów ozdobnych, przydatnych do uprawy w Polsce.
 
Mogą one być wykorzystane w rozmaity sposób. Oprócz gatunków podstawowych opisano także liczne mało rozpowszechnione, uprawiane do tej pory tylko w ogrodach botanicznych i arboretach, które wykazują pozytywną adaptację w naszych warunkach przyrodniczych. Zasługują na poznanie i wprowadzenie do rodzimej produkcji szkółkarskiej. Znane są natomiast w wielu krajach należących do Unii Europejskiej. Książka ta może służyć także jako podręcznik studentom Wydziałów Ogrodniczych Akademii Rolniczych w Polsce oraz wszystkim zainteresowanym krzewami ozdobnymi, np. projektantom ogrodów, specjalistom z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni, szkółkarzom oraz producentom zamierzającym rozwinąć uprawy specjalistyczne, na zieleń i kwiaty cięte, łącznie z pędzeniem i przyspieszaniem kwitnienia.
 
Wprowadzenie do jej treści gatunków rzadkich ma ułatwić absolwentom Wydziałów Ogrodniczych kontakt z europejskim asortymentem krzewów ozdobnych, co może się okazać korzystne dla ich przyszłej pracy zawodowej w kraju i ewentualnie zagranicą. Szkoła wyższa typu akademickiego zobowiązana jest bowiem do kształcenia dla przyszłości!

Nazewnictwo łacińskie krzewów w zdecydowanej większości oparte jest na słowniku nazw roślin "ZANDER, Handworterbuch der Pflanzennamen" (ErhardtW, Gotz E., Bodeker N., Seybold S., 2000. Verl. E. Ulmer Stuttgart) oraz na najnowszych publikacjach naukowych. Nazwy polskie zaczerpnięto z „Dendrologii" 2003, autorstwa W. Senety i J. Dolatowskiego i innych dzieł, zwłaszcza W. Senety. Niektóre nazwy, zwłaszcza gatunków u nas rzadko uprawianych, są propozycją autora tej książki.

Ze względu na zbyt dużą objętość publikację podzielono na dwie części. W tej części - pierwszej, opisano krzewy liściaste o liściach opadających na zimę oraz azalie i różaneczniki zawsze zielone, a w drugiej krzewy o liściach zawsze zielonych, pnącza, krzewy mało znane i rzadko uprawiane oraz uprawiane w pojemnikach do dekoracji wnętrz.

Liczba krzewów ozdobnych, zwłaszcza ich odmian zwiększa się szybko, dlatego każde opracowanie zwarte o nich musi być co pewien czas uzupełnione. Do napisania książki posłużyły liczne selektywnie wybrane publikacje, ale w znacznym stopniu ma ona charakter autorski, wykorzystują­cy czterdziestoletnie doświadczenie prak­tyczne, badawcze i dydaktyczne autora.

 

SPIS TREŚCI:
 

PRZEDMOWA

WPROWADZENIE
 

DOBÓR KRZEWÓW OZDOBNYCH DO POSZCZEGÓLNYCH OBIEKTÓW I SPOSOBU ICH WYKORZYSTANIA

Krzewy o liściach opadających przed nadejściem zimy
Pnącza

Krzewy i krzewinki zawsze zielone

Krzewy mało znane i rzadko uprawiane

Krzewy w pojemnikach do dekoracji wnętrz
 

PRZYGOTOWANIE GLEBY POD KRZEWY, KUPNO, SADZENIE I PIELĘGNOWANIE

Krzewy o liściach opadających przed nadejściem zimy

Pnącza

Krzewy i krzewinki zawsze zielone

Krzewy mało znane i rzadko uprawiane

Krzewy w pojemnikach do dekoracji wnętrz
 
ZASADY CIĘCIA KRZEWÓW OZDOBNYCH
 
ZASADY PĘDZENIA I PRZYSPIESZANIA KWITNIENIA ROŚLIN OZDOBNYCH
 
PĘDZENIE I PRZYSPIESZANIE KWITNIENIA WYBRANYCH KRZEWÓW OZDOBNYCH
 
ZARYS UPRAWY KRZEWÓW DO PRZYSPIESZANIA KWITNIENIA ŚCIĘTYCH GAŁĘZI
 
PĘDZENIE I PRZYSPIESZANIE KWITNIENIA ŚCIĘTYCH GAŁĘZI
 
OPISY ZALECANYCH GATUNKÓW I ODMIAN
 
 
 
LITERATURA
SKOROWIDZ
INDEX
 

Dane techniczne

Autor Mieczysław Czekalski
Wydanie 2005
Liczba stron 220
Okładka twarda
Format 160 x 230 mm

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl