Stach z Warty Szukalski. Szczep rogate serce

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 93,00 zł 93.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Tytułowy bohater książki Lechosława Lameńskiego - Stanisław Szukalski (1893-1987), urodzony w Warcie koło Sieradza jako syn ubogiego kowala, znany później bardziej jako Stach z Warty Szukalski, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów polskich, którego niekonwencjonalne zachowanie, udziwnione słownictwo, zwłaszcza jednak szokujące teorie i hasła na temat szkolnictwa artystycznego, były powodem największych skandali w życiu artystycznym Krakowa i Warszawy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Ten charyzmatyczny rzeźbiarz, rysownik, projektant i teoretyk, gorący przeciwnik sztuki francuskiej i jej zgubnego - jego zdaniem - wpływu na sztukę polską, niemal całe swoje długie i barwne życie przebywał w USA, gdzie osiadł jako młody, zaledwie dziesięcioletni chłopiec. W Polsce, którą bardzo kochał (choć stosunek do rodaków, zwłaszcza do recenzentów i krytyków sztuki, miał więcej niż negatywny), pojawiał się na krótko i raczej przelotnie. Początkowo przez blisko cztery lata (1910-1913) studiował rzeźbę w krakowskiej ASP, potem pojawił się w Krakowie i Warszawie na kilka miesięcy dopiero na przełomie 1928-1929 roku, a następnie w latach 1936-1939, aby ostatecznie osiąść w Katowicach, gdzie na zlecenie wojewody Grażyńskiego podjął się realizacji dwóch płaskorzeźb na gmachu Muzeum Śląskiego oraz pomnika Bolesława Chrobrego (niestety ich modele gipsowe zniszczyli hitlerowcy we wrześniu 1939 roku). Po raz ostatni przyjechał do Polski - na kilka tygodni - w 1957 roku.

W połowie 1929 roku Szukalski zorganizował z grona swoich gorących zwolenników Szczep Rogate Serce, grupę artystyczną czynną faktycznie do jesieni 1936 (choć formalnie Szczep istniał jeszcze na początku lat 70.). Grupa wydawała własne pismo "Krak", ulotki i kartki pocztowe (z reprodukcjami prac Szczepowców i Mistrza), zorganizowała kilkanaście wystaw (w kraju i za granicą), proklamowała nowy typ nauczania w tzw. "Twórcowni", podczas gdy Szukalski kierował jej poczynaniami z dalekiej Kalifornii, gdzie mieszkał - z małymi przerwami - aż do śmierci. Tam też wymyślił w 1940 roku teorię Macimowy (nad którą następnie pracował do końca życia), w myśl której wszyscy ludzie mówili niegdyś jednym językiem, a był nim język polski. Dla udokumentowania swojej tezy (łączącej rozważania lingwistyczne, z badaniami historycznymi, antropologicznymi i archeologicznymi) napisał ponad 42 tomy tekstu, które zilustrował blisko 14 tysiącami bardzo precyzyjnych rysunków. Niestety, patologiczna niechęć do krytyków, trudny charakter, problemy finansowe, zwłaszcza jednak brak współpracy z reprezentantami lokalnych środowisk artystycznych, skutecznie izolowały Szukalskiego, jego skomplikowaną sztukę i coraz bardziej irracjonalne (szalone) koncepcje artystyczne zarówno na gruncie amerykańskim jak i w odległej Polsce, w której pomijano go z reguły milczeniem.

O AUTORZE:
Lechosław Lameński jest historykiem sztuki, który jako pierwszy - po II wojnie światowej - zajął się w sposób systematyczny i naukowy przybliżeniem sylwetki twórczej Stanisława Szukalskiego i omówieniem dziejów oraz dokonań Szczepu Rogate Serce. Do chwili obecnej napisał kilkanaście poważnych artykułów i wstępów do katalogów, których treść była związana ze sztuką uprawianą przez niepokornego Stacha z Warty Szukalskiego i jego uczniów. Tak więc książka Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce, to w rzeczywistości efekt ponad trzydziestoletnich badań autora nad tematem.

SPIS TREŚCI:

Od autora 7
Stan badań 13

ROZDZIAŁ I
Stach Z Warty Szukalski - biografia 25

ROZDZIAŁ II
Szczep Rogate Serce - dzieje grupy 121

ROZDZIAŁ III
O „Twórcowni” słów kilka, czyli sztuka i edukacja artystyczna według Stacha z Warty Szukalskiego 175

ROZDZIAŁ IV
"Krak", "KraK", "Krak” i jeszcze raz „Krak” 207

ROZDZIAŁV
Zermatyzm i Macimowa, czyli rozważania lingwistyczno-antropologiczne Szukalskiego 229

ROZDZIAŁ VI
Stach z Warty Szukalski - rzeźbiarz, projektant i rysownik 249

ROZDZIAŁ VII
Twórczość szukalszczyków 343

Zakończenie 427
Archiwalia i bibliografia 437
Spis ilustracji 471
Stach Szukalski from Warta and the Horned Heart Tribe. Summary 489
Indeks osób 495

Dane techniczne

Autor Lechosław Lameński
Wydanie 2007
Liczba stron 510
Ilustracje 287 czarno-białych i kolorowych
Okładka twarda
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl