Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989

Dostępność: brak towaru
Cena: 77,00 zł 77.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

"Mozaika warszawska" Pawła Gorgonia to fascynujący przegląd plastyki w architekturze powojennej Warszawy. Autorski wybór istniejących jeszcze śladów kultury materialnej Polskie Ludowej z jej artystycznymi modami, kompromisami i śladami zbiurokratyzowanej, często absurdalnej peerelowskiej rzeczywistości. Jednak przede wszystkim to pięknie sfotografowany i szczegółowo udokumentowany przewodnik po dziełach plastycznych powstałych w Warszawie w latach 1945-1989.

Mijamy je na dworcach, w sklepach, hotelach, bankach, na ulicach, w szkołach, obok budynków dawnych fabryk. Tak bardzo zrosły się z miastem, że dla warszawiaków są oczywistym ełementem codzienności. Jednak ta naturaina obecność w przestrzeni stolicy mozaik, fresków, płaskorzeźb, sgraffitów, panneau, polichromii czy gobeilnów - dzieł wybitnych powojennych artystów takich jak Wojciech Fangor, Jolanta Owidzka, Krzysztof Henisz czy Hanna i Gabriel Rechowiczowie - niesie za sobą niebezpieczeństwo ich zniknięcia. Zarówno fizycznego (wyburzanie budynków, remonty wnętrz, nieodwracaine działanie warunków atmosferycznych), jak i wizualnego, pod warstwami reklam, płyt gipsowo-kartonowych, farby.

Mamy nadzieję, że ta pubiikacja zwróci uwagę na to niezwykłe dziedzictwo i przyczyni się do ocaienia dzieł będących dziś na krawędzi niebytu. Niewykluczone, że to ostatni moment, aby zobaczyć je na własne oczy.

SPIS TREŚCI:

Wstęp 8

Żoliborz 20
Stare i Nowe Miasto 40
Śródmieście 88
Wola 278
Ochota 304
Mokotów 322
Ursynów 358
Praga-Północ 370
Praga-Południe 376
Wawer 394

Indeks ulic 414
Indeks nazwisk 414

Dane techniczne

Autor Paweł Giegoń
Wydanie 2014
Liczba stron 416
Ilustracje liczne kolorowe i czarno-białe
Okładka miękka
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl