Miara Krajobrazu Obiektywizacja oceny widoków i panoram wspomagana narzędziami komputerowymi

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

W przypadku wprowadzania różnego typu interwencji w krajobrazie pojawiają się następujące dylematy: — W jaki sposób kształtować nowe formy? — Jakie ingerencje są dopuszczalne w danej przestrzeni? — Jak określić dozwolony stopień przekształceń na analizowanym obszarze? — Czy istnieją możliwości precyzyjnej oceny krajobrazu oraz nowych form w tym kontekście? — Czy można zastosować liczbowe wskaźniki, które pozwolą ocenić zarówno obecny widok, jaki projektowany obiekt w kontekście zmiany tego widoku?

Autorka ma nadzieję, że niniejsza publikacja i zaprezentowane w niej wyniki badań stanowią krok w kierunku odpowiedzi na postawione pytania. Celem jej jest bowiem przedstawienie autorskiej Metody Komputerowej Parametryzacji Składowych Widoku „7S", która znajduje zastosowanie w analizie widoków i panoram postrzeganych z poziomu widzenia człowieka. Metoda ta stanowi kontynuację i rozwinięcie metod już istniejących, wzbogacając je o numeryczne wskaźniki, które powinny wspomagać eksperta w obiektywizacji jego opinii. Zaproponowano wykorzystanie w tym celu zestawu cech obiektów współtworzących widok, które mogą zostać scharakteryzowane liczbowo, jak na przykład pola powierzchni, wysokości czy barwy. Ponieważ obecnie nie są dostępne na rynku darmowe programy komputerowe, które mogłyby służyć badaniom krajobrazowych kompozycji, wykorzystano specjalnie stworzone do tego celu oprogramowanie. Wiele eksperymentów zamieszczonych w części praktycznej potwierdza użyteczność metody badawczej w różnego typu analizach krajobrazowych. Ponieważ praca w dużym stopniu wykorzystuje narzędzia informatyczne, jej dodatkowym celem jest przybliżenie czytelnikom tej tematyki, w tym szczególnie zagadnień zapisu obrazu cyfrowego oraz podstawowych metod jego przetwarzania.

„Wybór tematu jest niezwykle•aktualny i uzasadniony, bowiem studia krajobrazowe i wynikające z nich wnioski mogą w istotny sposób wpłynąć pozytywnie na katastrofalny pod względem estetyczno-wizualnym, wciąż pogarszający się stan polskiego krajobrazu. Potrzebne, a nawet niezbędne są nowe podejścia do poprawy skuteczności wykorzystania dorobku architektury krajobrazu w planowaniu przestrzennym, urbanistyce, gospodarce przestrzennej i realnym zarządzaniu przestrzenią. [...] Jednym z narzędzi wspomagających zarządzanie przestrzenią jest system ocen środowiskowych, który może być istotnie wzbogacony zaprezentowaną w pracy metodą oceny krajobrazu, w tym zagrożonego nowymi inwestycjami. Z opisanych wyżej powodów praca stanowi cenny wkład w rozwój nauki oraz może mieć szerokie zastosowanie w praktyce projektowej i planistycznej".
z recenzji prof. A. Sas-Bojarskiej


„Autorka skupiła swą uwagę na walorach widokowych terenu z intencją wskazania tego, co harmonijne, oraz tego, co widok zakłóca. Dodanie aspektu ilościowego miało na celu znalezienie potwierdzenia ocen jakościowych i tym samym zwiększenie obiektywności przemyśleń. Posłużenie się przy tym narzędziami komputerowymi przyniosło pracę niezwykle potrzebną i celową. [...] Ma ona charakter nowatorski z uwagi na opracowaną metodę analizy krajobrazu, .w której dominuje ujęcie ilościowe, co stanowi poszerzenie analizy krajobrazu o aspekt jego mierzalności".
z recenzji prof. K. Dąbrowskiej-Budziło

Dane techniczne

Autor Agnieszka Ozimek
Wydanie 2019
Liczba stron 171
Okładka miękka
Format A4

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 200 zł 0 zł
  do 200 zł 3 zł
  do 150 zł 5 zł
  do 100 zł 9 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl