Mennonici w Polsce i Prusach w XVI-XIX w.

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 66,00 zł

Cena regularna:

66.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Książka Petera J. Klassena, to cenna publikacja dotycząca dziedzictwa kulturowego Polski, o popularnonaukowym charakterze, oparta o badania archiwalne w Niemczech, Holandii i w Polsce, napisana w sposób przejrzysty i jasny.

Prezentuje społeczną i kulturową historię grupy osadników związanych z wyznaniem menonickim.

Od wydawcy

Od drugiej połowy XVI w. Rzeczpospolita stała się celem bardzo dużej migracji ludności z Europy Zachodniej, głównie z obszarów Niderlandów i północnych Niemiec. Ludność ta, przynależąca do religijnej grupy menonitów, właśnie w Polsce znalazła schronienie przed religijnymi prześladowaniami. Powszechne jest przekonanie, że I Rzeczpospolita była krajem wyjątkowo tolerancyjnym, kiedy jednak .przejdziemy do znajomości konkretnych faktów, sprawy mają się gorzej. Prezentowana przez nas książka profesora Petera J. Klassena, historyka amerykańskiego, wydana w 2009 r. przez wydawnictwo The Johns Hopkins University Press z Saltimore, jest doskonałą okazją do zapoznania się szczegółowo z historią polskiej tolerancji i Polską jako szczególnym miejscem w ówczesnej Europie, bezpiecznym dla osiedlania się imigrantów. Historia ta, pokazana w relacji kultura dominująca - kultura mniejszości, nie zawsze jednak była udana różami. Menonici żyli w tym czasie na styku dwóch dominujących i konfrontujących się ze sobą grup - luteranów i katolików, musieli ciągle stawać wobec nowych wyzwań, praw i problemów. Obecność na polskich ziemiach niderlandzkich imigrantów jest także dobrym przykładem kontaktu kulturowego, jednego z podstawowych terminów w etnologii i antropologii kulturowej. Książkę Klassena można też czytać jako fascynuj, relację na temat budowania przez menonitów mieszkających w Polsce i Prusach własnej tożsamości i - często trudnych - prób jej zachowania w nowych i zmieniających się na przestrzeni wieków warunkach politycznych i społecznych.

SPIS TREŚCI:

Od wydawcy
Przedmowa do wydania polskiego

Wstęp  15
Podziękowania 23

1. Przystań w niespokojnych czasach . 25

2. Dziedzictwo rzek i walów 55

3. Wobec miejskiego świata  83

4. Wzdłuż brzegów potężnej polskiej rzeki 115

5. Mosty pomiędzy Niderlandami a Żuławami  145

6. Psalmy, kazania, kongregacje 161

7. Dom podzielony  185

8. Problemy lojalności w modernizującym się społeczeństwie  21

9. Zmieniająca się wizja 237

Epilog 259
ANEKS. Wybrane dokumenty dotyczące wolności religijnych  267

Indeks nazw geograficznych 273
Archiwa i biblioteki 283
Źródła 284
Opracowania 286

olędrzy olendrzy mennonici mazowsze pomorze kujawy menonici budownictwo tradycyjne drewniane architektura tradycyjna drewniana chłopska gospodarstwo żuławy żuławska wisła rzeka

Dane techniczne

Autor Peter J. Klassen
Wydanie 2016
Liczba stron 296
Ilustracje czarno-białe
Okładka miękka ze skrzydełkami
Format B5

Tytuły polecane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl