Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków

Dostępność: dostępne
Cena: 89,00 zł 89.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego to praca anonimowego autora, o którym wiadomo tylko, że skończył naukę budowniczą. Jest prawdopodobne, że dzieło napisane zostało przez Łukasza Opalińskiego, marszałka nadwornego i koronnego.
 
Ta licząca sobie 64 strony książka miała być podręcznikiem dla "możnych panów", którzy zamierzali budować swoje siedziby na wsi. Są w niej zawarte podstawowe, ponadczasowe zasady budowania i dobre rady. W swojej pracy opisuje kolejne etapy projektowania i budowy przede wszystkim dworów oraz w mniejszym stopniu pałaców i zamków (lokalizację, styl, formę, architekturę, materiały oraz poszczególne elementy dworu od fundamentów, aż po dach).
Bez wątpienia książka Krótka nauka budownicza dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego powinna trafić w ręce każdego zainteresowanego jeszcze przed rozpoczęciem budowy własnego dworu. „Dom dobrze, umiejętnie, pięknie zbudowany, iż jest między pierwszymi wygodami wczesnego (wygodnego) życia; dlatego słusznie każdy podług stanu swego i dostatku miałby się starać, aby go mógł mieć, jak najpiękniejszy.” - pisze autor na samym początku Przedmowy do Możnych i Dostatnich Panów.

"Dobre budowanie ma trzy mieć okoliczności: naprzód moc i gruntowną trwałość; potem wczas i wygodę; na koniec kształt i piękny pozór. Tych okoliczności dwie pierwsze koniecznie zachować trzeba; trzecią - ile być może. A zachowasz, gdy będzie dobre budynku położenie, materyja, forma; a potem umiejętny rzemieślnik i dobra jego robota."
Ekskluzywne, oprawione w tłoczoną eko-skórę wydanie zawiera przedruk metodą fotooffsetową egzemplarza z roku 1659 znajdującego się w zbiorach Biblioteki Kórnickiej PAN oraz tłumaczenie pozwalające łatwiej zrozumieć staropolską czcionke i zwroty.
 
SPIS TREŚCI:
 
KRÓTKA NAUKA BUDOWNICZA
Oryginał z roku 1659 ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN
KROTKA NAUKA BUDOWNICZA Tekstem na papier przelana
PRZEMOWA DO MOŻNYCH I DOSTATNICH PANÓW
DE SITU TO JEST O MIEJSCU I POŁOŻENIU SPOSOBNYM BUDYNKÓW (I)
O MATERYJEJ BUDYNKÓW (II)
O FORMIE BUDYNKÓW A WPRZOD DE COMPARTITIONE GENERALITER (III)
O ROŻNYCH FORMACH DWORÓW (IV)
O ROŻNYCH FORMACH PAŁACÓW (V)
O ROŻNYCH FORMACH ZAMKÓW (VI)
O MUROWANIU, A NAPRZOD O FUNDAMENCIE (VII)
O ŚCIANACH (VIII)
O DZIURACH POTRZEBNYCH W ŚCIANACH, TO JEST OKNACH I DRZWIACH (IX)
O WSCHODACH (X)
O KOMINACH I PRYWETACH (XI)
O DACHU (XII)
O ZAWARCIU BUDY NKU I JEGO WEWNĄTRZ OCHĘDOSTWIE (XIII)
C ONCLUSIA Z NOWYM AD ARCHITECTURA PRZYCHĘCENIEM
 

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 250 zł 0 zł
  do 250 zł 6 zł
  do 150 zł 10 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl