Inwentaryzacja zabytków architektury w lwowskim okręgu konserwatorskim 1920–1939. Szkice z dziejów

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

W 2020 roku przypadła setna rocznica utworzenia na południowo-wschodnich terenach II Rzeczypospolitej lwowskiego okręgu konserwatorskiego, obejmującego trzy południowo-wschodnie województwa: lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie. Fakt ten skłonił autora do podjęcia próby przybliżenia czytelnikowi fragmentu zaledwie z rozległej i ważkiej działalności lwowskiego konserwatora okręgowego, a mianowicie jego dorobku w dziedzinie inwentaryzacji zabytków architektury.

Niniejsza publikacja w przeważającej mierze została opracowana w oparciu o materiały źródłowe, częściowo dotąd nieznane i niepublikowane, jak też zachowane w IS PAN pomiary i negatywy. Materiały te umożliwiły podsumowanie specyfiki oraz szczegółów organizacyjnych działań inwentaryzacyjnych, prowadzonych na terenie południowo-wschodnich województw II RP.

Każdy z rozdziałów zawiera zarys kolejnych etapów akcji inwentaryzacyjnej, z uwzględnieniem najważniejszych czynników politycznych, społecznych i gospodarczych. Omawiane terytoria, stanowiące obecnie część niepodległego państwa ukraińskiego, są silnie związane z historią Polski, i nasycone jej pamiątkami oraz pomnikami, wobec czego zasługują na szczególną uwagę polskich badaczy. Podobnie rzecz się ma z działaniami przedwojennych polskich urzędów konserwatorskich, przejawiających troskę zarówno o zachowanie dziedzictwa kulturowego, jak i możliwie pełną jego inwentaryzacje. Działania te, w obliczu późniejszych zawieruch dziejowych i zniszczeń, okazały się szczególnie istotnymi.

Opublikowane w niniejszej książce materiały dokumentacyjne – zdjęcia, rysunki pomiarowe, karty katalogowe, spisy – w intencji autora mają choć w części wypełnić zamierzenia swych twórców, służąc lepszemu poznaniu i zachowaniu dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa kulturowego na obszarze Ukrainy.`

SPIS TREŚCI:

Wstęp   5

1. Inwentaryzacja w cieniu wojny (lata 1919-1920)   11
2. Trudne początki - działalność Józefa Piotrowskiego (1920-1929)   32
3. Zbigniew Hornung, lwowski okręg konserwatorski i Centralne Biuro Inwentaryzacji Zabytków Sztuki   63

Zakończenie   104
Summary   111
Aneksy   113
Bibliografia  143
Spis ilustracji   149
Indeks osób   .156
Indeks miejscowości   .159

Dane techniczne

Autor Piotr Lasek
Wydanie 2020
Liczba stron 162
Ilustracje 69
Okładka miękka ze skrzydełkami
Format B5
Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl