Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 110,00 zł 110.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Autorka niniejszej monografii, od wielu lat zajmująca się historią polskiego powojennego wzornictwa ceramiki i szkła, przyglądała się od dawna projektanckiej aktywności małżeństwa Drostów, m.in. dokonując wyboru obiektów na wystawę „Rzeczy pospolite…” oraz przygotowując tekst poświęcony ich twórczości, który znalazł się w wydawnictwie Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX wieku. Kolejne spotkania i rozmowy z artystami, a także fakt, iż Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada reprezentatywną i największą w Polsce kolekcję ich prac, zarówno wzorów przemysłowych, jak i dzieł unikatowych, stały się impulsem do przygotowania tej monografii.

Eryka i Jan Drostowie niemal całe swoje zawodowe aktywne życie związali z jednym miejscem – Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Przez ponad 40 lat opracowali tu niezliczoną liczbę modeli i wariantów dekoracyjnych rozmaitych fasonów, reformowali estetyczne oblicze polskiego szkła prasowanego, tzw. prasówki, czyniąc z naczyń dawniej traktowanych jako „tani kryształ” i będących mniej wartościowym zamiennikiem szkieł kryształowych dekorowanych ręcznie nowoczesne i oryginalne przedmioty, które niejako przemówiły „własnym estetycznym językiem”, porzucając przydaną im naśladowczą manierę.


Rola tych projektantów w hucie nie ograniczała się do przygotowywania nowych wzorów, równolegle bowiem aktywnie współpracowali z zespołem technicznym, wprowadzając innowacyjne rozwiązania  technologiczne, jak choćby opatrzone reliefem oba elementy matryc do prasowania szkła, czyli formy i wytłocznika, czy rozwiązanie tzw. formy otwartej, „bez kapsla”. Osiągnięcia projektanckie Eryki i Jana Drostów stawiać można na równi z wybitnymi kreacjami mistrzów europejskiego szkła, takich światowej sławy projektantów jak dizajnerzy skandynawscy Tapio Wirkkala i Timo Sarpaneva bądź czescy František Pečený, František Vízner czy Pavel Pánek.

Dane techniczne

Autor Barbara Banaś
Wydanie 2021
Liczba stron 226
Ilustracje liczne kolorowe i czarno-białe
Okładka twarda
Format A4

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl