Wydawcy

Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970

1.jpg
  • nowość
Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 149,00 zł 149.00
ilość egz.
dodaj do schowka
Pin It

Opis

Publikacja jest próbą szczegółowego opisania architektonicznego rozwoju Wrocławia między 1956 a 1970 rokiem. To również swoista kontynuacja idei bliskiej autorce – odkrywania i pokazywania powojennego Wrocławia z perspektywy jego budowy i odbudowy.

Wciąż brakuje książki prezentującej powojenną architekturę stolicy Dolnego Śląska – pisze Agata Gabiś we wstępie do swej najnowszej monografii. -„Całe morze budowania” jest pierwszą próbą opisania zmieniającego się szybko miejskiego pejzażu w okresie między 1956 a 1970 rokiem.

Lata 60. to dekada barwna, różnorodna i niejednoznaczna, i taka właśnie była wrocławska achitektura tego czasu. W książce “Całe morze budowania” zaprezentowane zostały zrealizowane osiedla i budynki, ale także futurystyczne pomysły na nowy Wrocław, które zachowały się jedynie na archiwalnych rysunkach i makietach.

Główna część książki, rozpoczynająca się od fali poodwilżowego entuzjazmu i modernistycznego zwrotu, poprzedzona jest obszernym wstępem o tym, co działo się wcześniej (czyli od roku 1945 do 1955). To wtedy zaczęli naukę studenci architektury, którzy w następnej dekadzie opanowali pracownię “Miastoprojektu-Wrocław” i zaczęli planować konkretne budynki i całe dzielnice. W kolejnych rozdziałach pojawiają się efekty ich pracy, czyli przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe i szkoły - to na te inwestycje przeznaczana była większość środków finansowych. Część tych pomysłów publikowana jest w niniejszej książce po raz pierwszy. Oprawę wizualną wydawnictwa tworzą liczne archiwalne fotografie, plany architektoniczne i zdjęcia współczesne pokazujące obecną kondycję realizacji z lat 60.

„Całe morze budowania” to opowieść o odbudowie i budowie, o ludziach i miejscach, o architekturze i powolnym procesie utożsamiania się z miastem, zdeterminowanym ograniczeniami politycznymi i ekonomicznymi.

Dane techniczne

Autor Agata Gabiś
Liczba stron 298
Wydawnictwo Muzeum Architektury
Format [mm] B5

Tytuły polecane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl