Bruki w krajobrazie Krakowa

Dostępność: ostatnie egzemplarze
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 40,00 zł 40.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Praca ma za zadanie przedstawić przykłady współzależności powierzchniowych krakowskich nawierzchni komunikacyjnych zmieniających się od początku XIX do połowy XX wieku, w połączeniu z innymi ważnymi elementami wnętrz urbanistycznych.

W pracy omówiono dwa charakterystyczne etapy przeobrażeń miasta. Pierwszy etap - kończący przekształcenie średniowiecznego Krakowa w miasto nowożytne, i drugi etap - tworzenia miasta nowoczesnego. Przedstawiona została historia nawierzchni krakowskich ulic i placów, a także jakimi kryteriami kierują się architekci przy wyborze odpowiedniej nawierzchni. W zakończeniu autor analizuje trzy wybrane wnętrza urbanistyczne: ul. Zwierzyniecka, ul. Lubicz i Plac Matejki.
 
Praca zawiera ilustracje starych nawierzchni miasta Krakowa, wzbogacona jest również o zdjęcia po rewaloryzacji ulic z 1998 roku.

OD WYDAWCY:

W drugiej połowie naszego stulecia, w czasach masowej motoryzacji, drogi, ulice i place pokrył czarny asfalt - wątpliwy synonim nowoczesności i wygody. W ferworze asfaltowania dróg, ulic oraz placów miast i miasteczek zapomniano o najważniejszym, że nawierzchnie komunikacyj-ne mają niekwestionowany wpływ na wnętrze urbanistyczne, są „poziomą elewacją", od ich jakości i zharmonizowania z innymi elementami architektury i infrastruktury zależy w dużej mierze jakość życia mieszkańców. Stanowią „podłogę miasta", z której wyrasta architektura, są atrybutem przestrzeni publicznej. Szczególnego znaczenia nabierają w miastach historycznych, zabytkowych.

Autor tej książki, wielki miłośnik i koneser uroków Krakowa, z pasją badacza przeszłości i inżynierską dociekliwością przedstawia historię i stan obecny krakowskich ulic i placów, ich wpływ na wygląd i „malowniczość" miasta oraz życia mieszkańców. Nie poprzestaje przy tym na rejestracji faktów z dalszej i bliższej historii, ale formułuje śmiałe postulaty badawcze oraz konstruktywne propozycje zmian.
 
SPIS TREŚCI:

Wprowadzenie 5
Nawierzchnie w urbanistyce   15
Kilka refleksji o historii nawierzchni krakowskich ulic i placów 29
Współzależność nawierzchni komunikacyjnych z wnętrzami urbanistycznymi 81
Warunki i kryteria dla nawierzchni komunikacyjnych 90
Kryterium miejsca  92
Kryterium ekologiczne  96
Kryterium ekonomiczne 96
Kryterium estetyczne (walory plastyczne) 97
Kryterium wykonawcy 98
Analiza wpływu nawierzchni komunikacyjnych na wnętrza urbanistyczne 99
Analiza wybranych wnętrz urbanistycznych  104
Ulica Zwierzyniecka   104
Ulica Lubicz   114
Plac Matejki  121
Podsumowanie  130
Bibliografia  135
Spis ilustracji   138
 

Dane techniczne

Autor Jerzy Duda
Wydanie 1998
Liczba stron 139
Ilustracje 85 czarno-białe + 3 mapy wklejki
Okładka miękka
Format B5

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Tytuły polecane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl