Broń palna Kuchenreuterów w zbiorach polskich. Warsztaty ruchnikarskie i szyftarskie od XVII do XIX wieku

10001.jpg
  • nowość
Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 99,00 zł 99.00
ilość egz.
dodaj do schowka

Opis

Wydawnictwo towarzyszące wystawie pod tym samym tytułem, przygotowanej przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Celem ekspozycji było przedstawienie dzieł rusznikarskich, pochodzących z warsztatów Kuchenreuterów, zgromadzonych w zbiorach polskich muzeów i kolekcjach prywatnych. Broń palną, wytwarzaną przez ten bawarski ród rusznikarzy, charakteryzuje niezawodność techniczna i estetyczna doskonałość. Każdy z eksponowanych na wystawie XVIII i XIX-wiecznych przykładów broni palnej, został zaprezentowany w katalogu na licznych zdjęciach, które stanowią źródło cennych informacji. Na zdjęciach tych ukazano powiększone fragmenty broni z sygnaturami, puncami mistrzów i pięknymi zdobieniami, co z pewnością wzbudzi zainteresowanie każdego, nie tylko specjalistów-bronioznawców. Dodatkowo w katalogu zamieszczono wzorniki rysunkowe z bogatym repertuarem form zdobniczych, pochodzących z przełomu XVII/XVIII w.

Katalog poprzedzony został tekstem autorstwa Antoniego R. Chodyńskiego – kustosza Muzeum Zamkowego w Malborku, który przygotował wystawę. Autor podzielił się w nim swoją wiedzą na temat broni Kuchenreuterów, zgromadzonej nie tylko w zbiorach polskich, ale także w innych instytucjach muzealnych na całym świecie, przedstawił też genealogię rodu. Czytelnik znajdzie również w publikacji informacje o funkcjonowaniu warsztatu rusznikarza i szyftarza, o technice wykonania poszczególnych części broni, a także o organizacji pracy warsztatu rodzinnego.
Katalog poprzedzają dwa indeksy. Pierwszy, przytacza różne warianty inskrypcji poszczególnych mistrzów, których dzieła zgromadzono na wystawie, drugi, szereguje poszczególne pracownie w ramach czterech warsztatów Kuchenreuterów. Dodatkowo w publikacji zamieszczono słownik, który ułatwia czytelnikowi zorientowanie się w nie zawsze łatwych terminach specjalistycznych.

SPIS TREŚCI:

9 Wprowadzenie
15 Kuchenreuterzy. Działalność warsztatów rusznikarskich i szyftarskich od XVII do XIX wieku Antoni Romuald Chodyński
51 Uwagi do Katalogu
59 Katalog broni palnej Kuchenreuterów
167 Katalog rysunków szyftarskich
181 Słownik terminów stosowanych w opisach ręcznej broni palnej i jej dekoracji
187 Bibliografia (wybór)
191 Spis ilustracji w tekście
193 Spis ilustracji w katalogu
199 Zusammenfassung

Dane techniczne

Autor red. Antoni Chodyński
Wydanie 2008
Liczba stron 202
Ilustracje ponad 200 kolorowych
Okładka twarda
Format A4
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl