Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni

Dostępność: dostępne
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 55,00 zł 55.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do schowka

Opis

Alina Scholtz (ur. 24 września 1908 w Lublinie, zm. 25 lutego 1996 w Warszawie) to pionierka polskiej architektury krajobrazu i jedna z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy. Odtworzony po wojnie Ogród Saski, monumentalne założenia krajobrazowe toru wyścigów konnych na Służewcu i Trasy W-Z czy kameralne, pełne zieleni i rozwiązań służących rekreacji przestrzenie osiedli Sady Żoliborskie i Szwoleżerów to tylko niektóre z jej stołecznych realizacji. Scholtz architekturę krajobrazu rozumiała szeroko: jako projektowanie przestrzeni za pomocą roślin, wody i ukształtowania terenu, z wyjątkową wrażliwością na cykliczność życia natury. Bogaty dorobek Aliny Scholtz, do tej pory niedoceniany, w tej publikacji prezentujemy po raz pierwszy w tak szerokim zakresie. Jej projekty inspirują i, w dobie zmian klimatu, podsuwają rozwiązania, które pomagają budować zrównoważony przyrodniczo mikroklimat miasta. Bo miasto to nie tylko architektura!

„Książka jest pracą zbiorową autorstwa dwóch historyczek sztuki i trojga projektantów. Dorobek Scholtzówny jest więc interpretowany z odmiennych perspektyw, dotyczących współczesnych problemów zieleni w mieście i sposobów jej kształtowania. Dzięki temu książka jest ważnym wkładem w otwarte, interdyscyplinarne badania nad polską historią architektury, architektury krajobrazu i praktyką projektową oraz związkami między nimi. (…) materiał zebrany w kalendarium życia, katalogu projektów, bibliografii, poszerzony o cenne źródła ikonograficzne po raz pierwszy pokazuje wieloaspektowo twórczość Aliny Scholtzówny oraz aktualny stan wiedzy dotyczący dzisiejszej recepcji jej dokonań.”

Prof. PAN dr hab. Marta Leśniakowska

Wśród zrealizowanych projektów:

tor wyścigów konnych na Służewcu,

park Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

wspólnie z Romualdem Guttem zieleń otaczającą Kopiec Piłsudskiego w Krakowie

park w Żelazowej Woli, wspólnie z prof. Franciszkiem Krzywdą-Polkowskim

tereny zielone towarzyszące Trasie W-Z

wspólnie z Romualdem Guttem projekt odbudowy i rewaloryzacji Ogrodu Saskiego

zieleń towarzyszącą osiedlom mieszkaniowym m.in. Szwoleżerów, Sadyba i Sady Żoliborskie

wspólnie z Romualdem Guttem i Tadeuszem Zielińskim ogród Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie

z Romualdem Guttem, Tadeuszem Zielińskim i Wiesławem Nowakiem ogród  Ambasady Polskiej w Pjongjangu

projekt Parku Ludowego, który miał się składać z Parku Północnego na Marymoncie, parku sąsiadującego z Parkiem Skaryszewskim im. I.J. Paderewskiego i Ogrodem Zoologicznym na Pradze oraz Parku Centralnego poniżej Skarpy na Ujazdowie i u stóp zabudowań Sejmu (zrealizowano jedynie małą część tego założenia i nadano jej nazwę Park na Powiślu, współautorami ostatecznego projektu byli Zygmunt Stępiński i Longin Majdecki)

Dane techniczne

Autor Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Natalia Budnik, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis
Wydanie 2021
Liczba stron 257
Ilustracje liczne kolorowe i czarno-białe
Okładka miękka
Format B5

Tytuły polecane

Koszty dostawy
Paczkomaty InPost Kwota zakupów Koszt przesyłki przedpłata
  powyżej 450 zł 0 zł
  do 250 zł 6,5 zł
  do 250 zł 13 zł

Kurier DPD Przedpłata Płatność za pobraniem
  11 zł 15 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper.pl